Illustrasjonfoto

Filippinsk beslutning kan får store ringvirkninger

Den filippinske regjeringen uttalte at den vil forby landets sjøfolk å seile gjennom piratutsatt farvann utenfor Somalia.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Den filippinske regjeringen uttalte at den vil forby landets sjøfolk å seile gjennom piratutsatt farvann utenfor Somalia.

Det var en talsperson for president Gloria Macapagal Arroya som annonserte forbudet som skal gjelde for Aden-bukten. Regjeringen må tenke på sjøfolkenes sikkerhet.

Forut for dette hadde Manilas arbeidsdepartement gitt direktiver om at filippinske mannskaper skulle holde seg minst 200 nautiske mil utenfor Somalias kystlinje. Og i Aden-bukten skulle de holde seg innen de designerte transitt korridorene som blir overvåket av marine fartøyer.

Filippinene er verdens største leverandør av arbeidskraft på sjøen med ca. 350.000 personer. Piratvirksomheten har truffet landet spesielt hardt, og 105 av 320 personer som p.t. blir holdt som fanget, er filippinere.

Hvis regjeringen virkelig mener alvor, vil avgjørelsen få enorme konsekvenser for mange rederier og deres skip, og det vil bli mange deviasjoner og omveier med store ekstrautgifter for rederiene. I verste fall kan det føre til store mannskapsutskiftninger.

En annen sak er at hittil har det vært vanlig at skipsmannskap mottar dobbel betaling når de er i piratsonen, og mange filippinere kan faktisk velge å ikke følge regjeringens pålegg.