
Ny stordonasjon til totalombygging av redningsskøyte
Redningsselskapet har mottatt en donasjon på titalls millioner kroner fra AKO Foundation. Donasjonen vil fullfinansiere en total rekonstruksjon av en 20 år gammel redningsskøyte i Simrad-klassen.
Den nye redningsskøyta vil være et viktig bidrag til den kystnære beredskapen, med en slepekraft på 2,5 tonn og en toppfart på over 38 knop.
Ombyggingen vil skje ved verftet Brødrene Hukkelberg AS på Aukra, i Møre og Romsdal fylke, der redningsskøyta opprinnelig ble bygget for over 20 år siden.
Dette er andre gang i løpet av kort tid at AKO Foundation velger å donere en stor sum til Redningsselskapets arbeid med å styrke sjøsikkerheten langs Norgeskysten.
Våren 2025 ble redningsskøyta RS 127 «Anne Lise» døpt i Lillesand, etter en total ombygging, fullfinansiert av den London-baserte stiftelsen. I løpet av sin første sommer, som en del av den norsk kystberedskapen, har redningsskøyta – som driftes av det frivillige sjøredningskorpset i Lillesand – rykket ut på redningsoppdrag og assistanser til til sammen 78 fartøy og nærere 100 mennesker i Sørlandsskjærgården.
– Redningsselskapet er helt avhengig av denne type donasjoner, fra samarbeidspartnere og samfunnsstøtter som ser verdien av en god og bærekraftig beredskap langs kysten vår. Og det er spesielt hyggelig at AKO Foundation for andre gang i løpet av kort tid ønsker å være en del av vårt lag, sier Grete Herlofson, generalsekretær i Redningsselskapet.
Philip Lawford, Chief Executive hos AKO Foundation uttaler at de med denne donasjon ønsker å bidra til Redningsselskapets arbeid med å styrke sjøsikkerheten i Norge, gjennom en bevisst strategi på bærekraft og sirkulærøkonomi.
– Vi er glade for nok en gang å kunne bidra til å gi en redningsskøyta nytt liv og samtidig bidra til at liv og verdier berges langs Norges kystlinje, sier Lawford.
Redningsselskapet jobber kontinuerlig for å nå målene om en mer bærekraftig maritim beredskap. Rekonstruksjon og levetidsforlengelse av eldre redningsskøyter er et av flere tiltak for å få til dette.
– Istedenfor å ta et meget robust, men godt brukt fartøy, ut av tjeneste, blir det foretatt en total ombygging, med det resultat at fartøyet fremstår som nytt. Med et forlenget skrog, et nytt overbygg med nytt navigasjons- og kommunikasjonsutstyr, slik at dette blir en topp moderne redningsskøyte, som med dette vil være klar for nye 20 år i operativ beredskap for kystfolket, sier Herlofson.
Ombyggingen av den mer enn 20 år gamle redningsskøyta til skje i løpet av 2027, operasjonsområde for det nye fartøyet er ennå ikke avklart.
Navnet på fartøyet vil bli offentliggjort i forbindelse med dåpen, som etter planen vil skje i løpet av første halvår 2028.