Illustrasjonsfoto av Stad-tunnelen.

Tunnelen skrotes nok en gang

Finansminister Jens Stoltenberg (A) varsler tirsdag morgen at prosjektet Stad skipstunnel er ute av revidert nasjonalbudsjett. 

Publisert Sist oppdatert

Skipstunnelen skulle gjøre det tryggere å seile gjennom værutsatte Stad og ville blitt verdens første av sitt slag.

– Det er alltid hyggeligere og lettere å si ja enn å si nei. Men noen ganger må man si nei. Det er for å finne penger til andre formål. Og det sparer vi ved å ikke bygge Stad skipstunnel, sier Stoltenberg til Aftenposten.

Da Stortinget vedtok å bygge tunnelen i 2021, ble det gitt tydelige signaler om at kostnaden ikke burde overgå 5 milliarder.

Det nyeste anslaget fra Kystverket er at prosjektet vil koste 8,6 milliarder.

Næringen er skuffet over regjeringens beslutning. 

– Dette er svært skuffende. Stad skipstunnel er ikke et prestisjeprosjekt, men et konkret sikkerhets- og beredskapstiltak for kysten. Når regjeringen velger å legge prosjektet bort igjen, sender det et alvorlig signal om hvordan sjøtransport prioriteres i Norge, sier administrerende direktør Tor Arne Borge i Kystrederiene.

Kystrederiene reagerer særlig på regjeringens begrunnelse om at andre samferdselsprosjekter på Vestlandet har større samfunnsnytte enn Stad skipstunnel.

Tor Arne Borge

– Dette handler om politiske prioriteringer. Når milliardprosjekter på vei og bane får fortsette til tross for store kostnadsøkninger, mens et beredskaps- og sikkerhetsprosjekt til sjøs stoppes, blir det vanskelig å forstå at sjøtransport skal behandles annerledes, sier Borge.

Kystrederiene forventer nå at Stortinget tar saken videre og sikrer flertall for å få prosjektet realisert.

Senterpartiet har uttalt at de vil kjempe for å få Stad skipstunnel tilbake i budsjettet. 

– Det viser at saken fortsatt har betydelig politisk støtte, sier Borge.