Britisk gigant inntar Oslo
Det britiske hangarskipet HMS «Prince of Wales» ankommer Oslo fredag 6. november etter samtrening med norske og allierte styrker. Om bord skal militære og politiske ledere møtes for å diskutere sikkerheten i Nord-Europa.
Hangarskipet seiler inn Oslofjorden sammen med den britiske destroyeren HMS «Dauntless», den norske fregatten KNM «Fridtjof Nansen» og kystvaktfartøyet KV «Nornen», opplyser Forsvaret i en pressemelding.
Besøket skjer i forbindelse med Atlantic Future Forum og International Sea Power Conference, som begge skal arrangeres om bord på hangarskipet.
Den britiske hangarskipsstyrken har den siste tiden trent i norske nærområder som del av operasjon Firecrest. Operasjonen skal styrke beredskapen og samvirket mellom allierte styrker.
– Hangarskipsoperasjoner langs norskekysten er viktig for et troverdig forsvar av Norge og NATO. Det er også tydelig at våre allierte ser på nordområdene og våre nærområder som et viktig område for sine operasjoner og øvelser, sier sjef for Forsvarets operative hovedkvarter, viseadmiral Rune Andersen.
Har trent med norske styrker
KNM «Fridtjof Nansen» har seilt som eskortefartøy for hangarskipet under operasjonen. Norske F-35A har også trent sammen med britiske F-35B og et amerikansk B-52-bombefly. Personell fra Hæren har bidratt som ildledere for de britiske kampflyene.
HMS «Prince of Wales» har med seg F-35-kampfly, Merlin- og Wildcat-helikoptre samt Malloy-droner. Over 1200 britiske militære deltar i operasjonen, som omfatter samarbeid med blant andre Norge, Danmark og Tyskland.
Hangarskipet har også fått etterforsyninger på Hammernesodden. Ifølge Forsvaret var dette første gang HMS «Prince of Wales» mottok forsyninger i en havn utenfor Storbritannia. Heimevernet sto for styrkebeskyttelse og objektsikring, mens Forsvarets logistikkorganisasjon gjennomførte forsyningsoperasjonen.