- Vi er nødt til å avvente overlevering til det kan gjøres i tråd med regelverket. Det er ikke noe alternativ for oss å havne i en rettslig tvist for å rekke en tidligere oppstart. Derfor har vi foreløpig ikke kunnet ta «Havila Polaris» hjem, forklarer Martini.
Foto: Marius Beck Dahle
Kystruten i hardt vær
Havila Kystruten må betale bøter for manglende skip, varsler Samferdselsdepartementet. Bortfall av vederlag for ett skip i to måneder utgjør drøye 10 millioner kroner.
For to uker siden ble de planlagte avgangene med «Havila Polaris» 11. og 22. februar avlyst. Ifølge rederiet kan skipet tidligst gå inn i ordinær rute i sambandet Bergen-Kirkenes-Bergen fra 5. mars.
Havila Kystruten har i likhet med Hurtigruten avtale med staten ved Samferdselsdepartementet om å betjene kystruten. Havila har bare to av fire fartøyer i drift.
Fastsettes konvensjonalbot
SR Komplett Digital
2995,-
KJØP
SR Pluss
Måned
199,-
KJØP