208 millioner kroner til mer effektive og miljøvennlige havner
Kystverket har gitt tilsagn til 11 nye prosjekter gjennom den statlige tilskuddsordningen for effektive og miljøvennlige havner. Tilsagnene er på til sammen 208 millioner kroner, mens prosjektene innebærer investeringer samlet sett for 492 millioner kroner.
Prosjektene som mottar støtte er fordelt over hele kysten, fra sør til nord. De skal forbedre logistikk, gi mer effektive og miljøvennlige havneoperasjoner og styrke kapasitet i havnene.
Dermed styrkes også sjøtransportens rolle i det norske transportsystemet, melder Kystverket i en pressemelding.
– Effektive havner er en forutsetning for å få enda mer av godstrafikken til å gå sjøveien. Havnene er bindeleddet mellom sjøtransport og landbasert næringsliv. Ved å styrke havnene skaper vi grunnlag for økt verdiskaping og bedre konkurransevilkår for næringslivet langs hele kysten, sier avdelingsdirektør for Transport, havn og farlei i Kystverket, Sven Martin Tønnessen.
Støtte som gir ringvirkninger
Kystverket forvalter denne tilskuddsordningen på vegne av Nærings- og fiskeridepartementet. Gjennom ordningen finansieres investeringer som forbedrer transportflyten, reduserer ventetiden og gjør havnene mer effektive som knutepunkt mellom sjø- og landtransport.
– Prosjektene som får tilsagn er egnet til å styrke logistikkjedene og skape gevinster langt utover den enkelte havn. Det kan gi både klima-, kapasitets- og samfunnsgevinster. Effektive havner gjør hele logistikk-kjeden mer effektiv og miljøvennlig og vil dermed gjøre sjøtransporten mer konkurransedyktig, sier Tønnessen.
21 søknader
Interessen for ordningen har også i år vært stor. Ved søknadsfristens utløp hadde Kystverket mottatt 21 søknader med en samlet søknadssum på 400 millioner kroner. Etter en grundig vurdering gir Kystverket i denne omgang nå støtte til 11 prosjekter. Kystverket har lagt vekt på hvilken effekt prosjektene forventes å ha på transport, logistikk og miljø. For samtlige prosjekter er tilsagnet både utløsende og avgjørende for at havnene kan gjennomføre investeringene.
– Vi har mottatt mange gode søknader og de prosjektene som nå får tilsagn om støtte, er vurdert til å gi betydelige positive gevinster og gjøre transportkjeden mer effektiv og miljøvennlig, sier Tønnessen og legger til:
– Så er vi ikke helt ferdige i denne omgangen, for enkelte av søknadene trenger vi noen flere vurderinger og avklaringer før vi kan ta endelig stilling til prosjektet. Dette forventer vi ferdig avklart innen november, sier han.
Tabellen under viser prosjektene som nå får tilsagn om midler gjennom tilskuddsordningen: