Skarsvaag Boats får 600.000 kroner i støtte.

Får støtte til fremtidens løsninger

De vil bygge båter av plastavfall, lage bedre skipsmøbler, gjøre mer nøyaktige vannmålinger og få nordmenn til å spise sjøgress og eksotisk fisk. Nå deler de på nesten 2,7 millioner kroner fra DOGA.

Støtten fra Design og arkitektur Norge (DOGA) sørger for at brukernes behov settes i sentrum, noe som øker sjansen for at de maritime innovasjonsprosjektene lykkes.

– Maritim sektor er allerede svært flinke til å bruke designmetodikk, noe som styrker både innovasjonsevne og konkurransekraft i den blå bransjen. Her har vi tre tverrfaglige prosjekter som bruker design for å skape bedre brukeropplevelser i skjæringspunktet mellom teknologi og bærekraft. Vi tar bølgen for disse prosjektene, sier Anne Elisabeth Bull, leder for designdrevet innovasjon i DOGA.

Hun mener prosjektene nå har gode forutsetninger for å oppnå suksess.

– Når du får med designere helt fra begynnelsen, øker sjansen for at innovasjonsprosjektet treffer riktig. I stedet for å gjette på hva folk vil ha, lager du noe som folk behøver og trenger. Da øker sjansen for at du lykkes med det du satser på, sier Bull, sier Anne Elisabeth Bull, leder for designdrevet innovasjon i DOGA.

Skarsvåg Boats: Seiler på plastavfall

Hver dag går tonnevis med plastavfall fra maritim sektor rett i forbrenningsovnene – hvis det da ikke havner i havet. Dette er sløsing med verdifulle, fullt brukbare materialer, mener Skarsvåg Boats.

I løpet av høsten planlegger de å komme i gang med produksjonen av det som blir verdens første båt i 100 prosent resirkulert havplast på Hitra. Nå vil Skarsvåg Boats utforske hvilke fremtidige muligheter som ligger i maritimt plastavfall, og om det går an å etablere en lokal, sirkulær verdikjede for lønnsom oppskalering av produksjonen av slike fartøy.

Med seg på laget har de designstudioet Dogleg. De skal lede en tverrfaglig prosess for å kartlegge tilgjengeligheten og egenskapene til maritim plast og hente innspill fra aktører i hele verdikjeden. Forskningsskipet REV Ocean og plastspesialistene AION skal delta i prosjektet.

Ifølge juryen er prosjektet et godt eksempel på hvordan design kan styrke bærekraftige forretningsmodeller og industriell innovasjon.

Prosjektet får 600.000 kroner i støtte fra DOGA.

Seat Innovation: Stoler på innovasjon om bord

Maritime møbler har ikke forandret seg stort de siste tiårene. De er fremdeles tunge og dyre, holder ujevn kvalitet, har lang leveringstid og er klønete å montere. 

Her ser Seat Innovation et stort potensial for innovasjon.

Nå har de tatt om bord det tverrfaglige design- og strategiselskapet Æra, som skal bruke designmetodikk og bærekraftskompetanse for å se kundebehov opp mot nye metoder, krav og materialer. Gjennom å kombinere design, bærekraft og forretningsstrategi, vil den Kristiansand-baserte produsenten ikke bare utvikle et nytt produkt, men også peile kurs for en ny og bærekraftig verdikjede.

Ambisjonene er ramsalte: Innen 2027 skal Seat Innovation være den største utfordreren på det globale markedet for maritime møbler. I så fall er det viktig å lykkes med dette innovasjonsprosjektet, mener juryen.

«Prosjektet er sterkt og fremtidsrettet, med høy relevans for grønn omstilling, internasjonal vekst og læring i bransjen. Det kan potensielt prege hele produktporteføljen til Seat Innovation og dessuten bli et forbildeprosjekt for designbasert innovasjon med spredningsverdi utover maritim sektor,» skriver juryen.

Prosjektet får 450.000 kroner i støtte fra DOGA.

I tillegg får selskapet Ocean Access 550.000 kroner for bedre målinger for oppdrettsnæringen.

Nortuna får 550.000 kroner for å utvikle konsepter for produkt, emballasje og merkevare i nært samarbeid med kokker, menyutviklere og innkjøpere.

Lofoten Seaweed får 500.000 kroner for å skape en destinasjon som kobler sammen kompetanse, matkultur, turisme og stedsutvikling – lokalt, regionalt og internasjonalt.

Mer treffsikker nyskaping

Totalt deler DOGA ut totalt 12 millioner kroner til designdrevet innovasjon i år. Denne gangen er det 26 prosjekter som får støtte. Pengene er øremerket design, og skal sikre at designkompetanse er involvert gjennom hele innovasjonsprosjektet.

– Støtten fra DOGA gir bedrifter mulighet til å utforske nye ideer sammen med brukerne. Dette kan bidra til lønnsomme, fremtidsrettede bedrifter og en bærekraftig omstilling av næringslivet, sier næringsminister Cecilie Myrseth.

Anne Elisabeth Bull i DOGA ser noen tydelige trender blant årets 26 utvalgte prosjekter:

– Det er gledelig å se at nesten alle årets prosjekter har en helhetlig tilnærming til bærekraft. Å forstå hvilket avtrykk du setter både på folk, marked og planet, gir ikke bare bedre løsninger, det gir også langsiktig verdi for virksomheten din, sier hun.