
Sikkerhetsopplæring på nett
-Som eneste kurssenter i verden kan vi nå tilby grunnleggende sikkerhetskurs for sjøfolk som e-læringskurs. Det betyr færre dager på kurssenter, sier direktør Thor Sætre i ASK eLearning AS, som nåogså tar i bruk VR i sikkerhetsopplæringen.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Det Ålesundsbaserte selskapet ASK eLearning er søsterselskapet til ASK Safety som leverer sikkerhet og beredskapskurs til den maritime industri, cruise- og offshore markedet. Kursing via nett, såkalt E- læring, er et satsningsområde for bedriften. - Vi har fokus på å kutte kostnader for våre kunder, samtidig som vi skal levere det beste innen sikkerhetsopplæring, sier Thor Sætre, i en pressemelding.
Tar i bruk VR
Selskapet tar også i bruk simulatorteknologi for å kunne øve på situasjoner med høy risiko uten å utsette personell for fare. Ett av disse områdene er utsetting av livbåt.
- VR gir ekstremt høy realisme innen sikkerhetstrening. Du har 360 graders synsvinkel – akkurat som i det virkelig liv. Og alle funksjoner om bord i livbåten er som i virkeligheten. Å lære på denne måten er
mye raskere og bedre enn å lese i en manual, mener Staale Brungot, administrerende direktør i ASK Safety.