Brunvoll skal levere fremdrift til to nye brønnbåter for Intership

Brunvoll har signert kontrakt for levering av fremdrift, manøvrering, og kontrollsystem til 2 store brønnbåter til rederiet Intership AS. Fartøyene er designet av Salt Ship Design AS, og skal bygges ved Sefine Shipyard i Tyrkia.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Brunvoll skal levere fremdrift og manøvrering på begge båtene. Det er ulike fremdriftssystem på de to fartøyene, hvor den største båten på 6500m3 skal utrustes med 2 Azimuth fremdriftsthrustere og to sidethrustere i baugen, mens båten på 4000m3 skal utrustes med CP-propell og tomotors gir, to sidethrustere i akterskipet og to sidethrustere i baugen, heter det i en pressemelding.

Begge båtene skal utstyres med BruCon kontrollsystem for fremdrift og manøvrering, og DP-system (Dynamisk posisjonering) som muliggjør lasting og lossing i distanse fra merdene under krevende forhold.

Brunvoll utvikler framdrift- og automasjonssystemer for å imøtekomme spesifikke forhold for ulike skipstyper. Brønnbåter har behov for plassbesparende utstyr og god fleksibilitet både i fysisk arrangement i motorrommet, og i motorytelse for å møte ulike operasjonsmodus.

Brunvolls TS800- gir er et kompakt twin-in single-out reduksjonsgir designet for to el-motorer og en propell, hvor propellen kan drives av en eller begge
el-motorene alt etter behov for ytelse. Motorene kan plasseres både foran og bak giret, og dermed tilpasses tilgjengelig plass i motorrommet.

Et konvensjonelt CP-propellsystem sørger for god effektivitet for båter med varierende driftsprofil, som f.eks. ulik lastkondisjon i transitoperasjon. Brunvolls azimuth fremdriftsthrustere er designet for høy effektivitet og god manøvrering, og vil gi optimal effektivitet under manøvrering og i DP-operasjoner.

Optimaliserte framdriftssystemer kombinert med moderne automasjons- og kontrollsystem sørger for økt effektivitet og fleksibilitet i operasjon, som reduserer både energikostnader og utslipp.

- Disse to fartøyene er hybridbåter med betydelige batteripakker som tilfredsstiller de strengeste miljøkrav, og skal fullspekkes med norsk utstyr. I valg av framdriftskonsept er det lagt vekt på å bruke kjent teknologi som fungerer godt i andre segment som opererer under krevende forhold, som f.eks. offshore, sier Kjetil Opshaug, COO i Intership.

- Det er en glede å jobbe med engasjerte kunder. Basert på deres kunnskap og iver etter å ha effektive tekniske løsninger, har vi sammen landet gode systemkonfigurasjoner, kommenterer Arnfinn Brautaset, salgssjef i Brunvoll.

Han legger også vekt på viktigheten av at norske rederier tar med norske utstyrsleveranser i sine nybygg uansett om de bygges i Norge eller på utenlandske verft.