Debatt: 

Stortingsrepresentant Anne Kristine Linnestad (H).

– Støre-regjeringen setter kystrutens fremtid i spill

Stortingsrepresentant og medlem av samferdselskomiteen, Anne Kristine Linnestad, beskylder i dette innlegget den sittende regjeringen for å gamble med kystrutens fremtid. 

Publisert Sist oppdatert

Kystruten har eksistert i over 130 år og er en livsnerve for 34 små og store lokalsamfunn mellom Bergen og Kirkenes. Da nåværende kontrakt ble signert under Solberg-regjeringen, var målet å sikre et godt tilbud med lange perspektiver og forutsigbarhet – både for kystsamfunnene og for aktørene som leverer tjenesten. Nå skaper Støre-regjeringen alvorlig usikkerhet om fremtiden.

I forslaget til statsbudsjett for 2027 sier regjeringen på den ene siden at Kystruten skal videreføres med dagens 34 havner også etter 2030. Samtidig legger Samferdselsdepartementet inn tre premisser for neste kontrakt som undergraver hele denne ambisjonen:

For det første skal neste kontraktsperiode bare vare i fire til fem år, en halvering fra dagens kontrakter på ti år. For det andre varsles det at Kystrutens fremtid skal vurderes på nytt i arbeidet med Nasjonal transportplan. For det tredje skapes det full usikkerhet om fremtidige klima- og miljøkrav, når krav utover lovens minimum kun skal være «forsvarlige sett opp mot tiltakskostnaden».

Høyre har utfordret samferdselsminister Kamzy Gunaratnam på hvordan dette skal sikre nødvendig forutsigbarhet. Svaret fra statsråden gjør oss ikke mindre bekymret.

Gunaratnam forsvarer den korte kontraktslengden med at kystbefolkningens transportbehov bør vurderes samlet med øvrig transportplanlegging i Nasjonal transportplan, som har en fireårssyklus.

Men skipsfart kan ikke styres etter kortsiktige sykluser på fire-fem år.

En så kort kontrakt vil i praksis utelukke reell konkurranse, fordi ingen ny aktør kan skaffe tonnasje og etablere seg på Kystruten innenfor en slik tidshorisont. Korte kontrakter og manglende langsiktighet svekker også evnen til å gjøre nødvendige investeringer langs kysten.

En eventuell avvikling vil berøre rundt 2 000 sjøfolk hos dagens to operatører, men viktigst av alt vil det få betydelige negative ringvirkninger for næringsliv, reiseliv, godstransport og beredskap i de 34 havnene som anløpes daglig, og i omlandet rundt dem.

Også på klima og miljø svikter ambisjonene.

Skipsfarten skal omstilles og kutte utslipp, og vi i Høyre vil gi næringen gode og forutsigbare rammevilkår for å bidra i omstillingen til nullutslippssamfunnet.

Dagens operatører har allerede vist at det er mulig å seile hele Kystruten med store utslippsreduksjoner ved bruk av biogass og biodiesel, uten at det går på bekostning av sikkerheten. Myndighetene har en mulighet til å bruke Kystruten som et fyrtårn for det grønne skiftet i sjøfarten.

Med Støre-regjeringens vage formuleringer om tiltakskostnader i stedet for tydelige krav, ser det ut til at de lar denne muligheten seile sin egen sjø.