
Bygger nye losbåter
Kystverket har inngått en kontrakt verdt 40 millioner kroner med Dockstavarvet AB om bygging av tre nye losbåter. Losbåtene er tiltenkt losstasjonene i Kristiansund, Tromsø og Sandnessjøen.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Los 120”, ”Los 121” og ”Los 122” er optimalisert for å holde vekten, brennstofforbruk og avgassutslipp så lavt som mulig. Fartøyene bygges nå på nye skroglinjer.
Fra tidligere har Kystverket signert en separat og tilsvarende kontrakt på ”Los 118" som skal leveres i juni i år. Dette fartøyet skal stasjoneres ved Ålesund losstasjon og erstatte ”Los 099” som har vært i tjeneste i 20 år.
Oppdaterer flåten
I dag er det 26 losfartøyer i operativ tjeneste fordelt på 18 losstasjoner langs kysten. Flere av disse skal nå byttes ut i henhold til en fartøysplan for fornying av landets losbåtflåte. Fartøysplanen er utarbeidet basert på en helhetsvurdering og sammenligning av behovet for losbåter på landsbasis. I fjor ble "Los 117", spesielt utrustet med isforsterket skrog for operasjoner i områder med is, levert til Horten losstasjon, mens en tilsvarende båttype ble i 2007 levert til Kirkenes losstasjon. Videre fikk Fedje losstasjon i fjor tildelt det nye fartøyet ”Los 116”.