10.03.2014 Nyheter.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

10.03.2014 Nyheter.

Ship Finance International Limited erverver syv containerskip på 4112 teu / ca. 53.328 dwt, alle bygget i 2002 ved Samsung HI. Navnene på alle begynner med ”Santa”. Prisen er ikke oppgitt, men kjøpet kombineres med long-term charter parties til en container operatør. Befrakter har i tillegg kjøpsopsjoner med profit sharing.

Bergen Group selger to nybygningsprosjekter til Kleven som gir seg ca. 80/90 mill. kr. Dette gjelder to skip som bygges for Volstad Maritime ved Fosen verftet. skrogene er under bygging ved Daewoo i Romania og ankommer i andre hhv. fjerde kvartal i år for utrustning. Skipene får bnr. 376 og 377 hos Kleven (utrustes ved Myklebust) og hadde bnr. 90 og 91 ved BG Fosen.

Scana Propulsion har signert kontrakt med Vard Brattvaag for leveranse av fremdriftssystem for et ankerhåndteringsfartøy til Bourbon Offshore Norway. Fartøyet er av design type Vard 2-12, og utstyret vil bli levert i slutten av 2014.

Scana Propulsion har også signert kontrakter for leveranse av tunnel thrustere og fremdriftssystemer til fire container skip som bygges ved Remontowa Shipyard for Royal Artic Line, leveranse av gear til MAN Diesel & Turbo til et fiskefartøy ved Karstensens Shipyard og et fremdriftssystem til Havyard Ship. Totalverdi på signerte kontrakter er ca. 53 mill. kr.

TGS har undertegnet kontrakt med WGP Survey Ltd som partner for et 3D multi-client prosjekt i Barentshavet for sommersesongen 2014. Prosjektet skal dekke et område på ca. 500 km2.

Boa Marine Services, Inc. har inngått en kontrakt for nybygget Olympic Boa for tre år pluss opsjoner. Skipet er eiet av Olympic Ship AS, og kontrakten skal påbegynnes i andre kvartal 2014.

SeaBird Exploration Plc opplyser at Osprey Explorer er tildelt en kontrakt fra et stort oljeselskap i Sør-Amerika for ca. 75 dager til verdi ca. $9 mill. med oppstart i midten av mars.

Bergen Group Services er tildelt en langsiktig service- og vedlikeholdskontrakt for Redningsselskapets fartøyer. Kontrakten går over 10 år og har en antatt verdi på 35-40 mill. kr. Service- og vedlikeholdsavtalen omfattet alle båtene til Redningsselskapet som benytter MTU-motorer. Dette gjelder totalt 10 redningsfartøyer. Service- og vedlikeholdsarbeidet vil både bli gjennomført ved Bergen Group Services’ hovedverksted i Bergen og ved hjelp av mobile serviceteam som reiser rundt til Redningsselskapets baselokaliteter etter behov.

Eksporten av fersk oppdrettslaks i uke-9 var 15.963 (14.324 tonn uken før) til pris kr. 46,68 (48,78) per kg. Prisen i uke 9 i fjor var 38,97.

Etter at avtalen ble inngått mellom EU/USA og Iran økte land som Kina, India, Japan og Sør-Korea innkjøpene av råolje fra Iran med ca. 22% i januar fra samme periode i fjor. Volumet var ca. 1,25 mill. fat/dag.

Den globale olje etterspørselen steg med 1% år/år i februar til 92,08 mill. fat/dag, ifølge Energy Intelligence. OECD etterspørselen falt beskjedent, og det var første nedgang på fire måneder. Non-OECD land økte med 2,2% år/år til 45,52 mbd, den raskeste veksten siden august.

Irak økte oljeeksporten i februar og satte rekord med 2,8 mill. fat/dag,  ifølge Reuters. En viktig faktor var fullførelsen av havnearbeid i Basrah (som håndterer mesteparten av eksporten fra landet).

Sør-Koreas Hanjin Shipping Co. kunngjorde en deal for transport av råolje med verdi tilsvarende US$ 112,8 mill. med landets tredje største raffineri S-Oil Corp. Det innebærer transport av 1,92 mill. tonn årlig til fra Ras Tanura, Saudi Arabia til Onsan mellom 2014 og første halvår 2019.

Hanjin Shipping har planer om å stenge to tapsprosjekter innen container shipping som driver linjer mellom Asia og Svartehavet hhv. USAs østkyst/Nord-Europa. Videre arbeides det med å selge selskapets bulk carrier divisjon.

Jermalmskipningene fra Port Hedland, Australia falt marginalt i februar fra måneden før til 27,7 mill. tonn. Av dette gikk 21,3 mill. tonn til Kina. Men volumet var likevel 39% høyere i forhold til februar i fjor. Dette bekrefter antagelsene om økningen i Australias jernmalmproduksjon.

Indonesias regjering antyder at den vil holde årlig produksjon av thermal kull (for kraftproduksjon) på ca. 397 mill. tonn i 2014, som er 6% lavere enn 2013. Landet er verdens største produsent av denne typen kull og stod for 44% av Kinas import i 2013.

International Grains Council reviderer anslagene for verdens korneksport for året 2013/14 til rekordmessige 286,3 mill. tonn. Dette vil være 20,6 mill. tonn høyere enn foregående år. Eksporten av mais ventes sette ny rekord med 110,4 mill. tonn. USAs totale eksport forventes bli 117,7 mill. tonn hvilket er 25 m. tonn over 2012/13 nivået.

Ifølge siste data fra CTS økte Europas import av containers fra Asia med 8,4% år/år i januar til 1,4 mill. teu. Andre veien økte eksporten med 3,7% til 0,5 mill. teu.

I USA legges det frem forslag om at amerikansk eksport av LNG skal fraktes i amerikansk bygde/eiete/bemannede skip. Hvis dette får gjennomslag kan man bare gjette på hvor høyere fraktene kommer til å bli hvis da ikke det blir snakk om store subsidier. Begrunnelsen er at det er essensielt å ha en amerikansk handelsflåte for å ivareta den nasjonale sikkerheten.

“I’m not here to make the gas industry happy -- I’m interested in building the American economy and the manufacturing sector, of which the shipbuilding industry, for strategic defense purposes, has to remain strong,” uttalte Subcommittee Ranking Member Congressman John Garamendi.

Den amerikanske handelsflåten har blitt redusert fra mer enn 1.000 enheter i 1950-årene til dagens 179 skip. Regjeringen bruker $186 mill. per år til støtte for 60 amerikanske skip i internasjonal handel. Dette sies å tilsvare ca. $8.500 per dag).

zachs@skipsrevyen.no

(Alle detaljer er gitt uten garanti for riktigheten av disse).