
Svensk bunkringsfartøy
Skipsrevyen feirer 50 år i år. Hver uke presenterer vi en ny smakebit fra det første året – 1971. Har du tips, eller en god historie knyttet til Skipsrevyen, så del gjerne med oss.Skipsrevyen nr. 2/1971: I september hadde Bolsønes Verft, Molde, prøvetur og overlevering av nybygg nr. 224, bygget for Svenska BP Olie AB, Stockholm. Fartøyet fikk navnet «BP 22» og dette fartøyet er nr. 17 av bunkringsfartøyer bygget for oljeselskaper i de nordiske land.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
Det er fartøy nr. 12 til BP i Norden, fordelt på Sverige, Danmark, Island og Norge, så for BP er dusinet fullt.
«BP 22» er bygget til klasse i Det Norske Veritas + A1 15 C “Indre fart”, og Svenska Sjøfartsverkets klasse I for transport av brannfarlig væske.
Skroget har en største lengde på 27 m, bredde på spant 6,5 m og dybde i riss 3,1 m. Maskinrommet er plassert akterut, og tankvolumet er ca. 245 kubikkmeter fordelt på dieselolje-, bensin-, smøreolje- og vanntanker.
Fremdriftsmaskineriet består av en svensk dieselmotor på 270 HK ved 1800 o/min. koblet via et reduksjonsgear til et Volda/Liaaen vripropellanlegg type CG36. Forholdet mellom motorens og propellakselens turtall er som 4,7 : 1. Hjelpemotoren er også svensk, påmontert en 24 V Noack likestrømsgenerator- - Styremaskinen er Tenfjord type H 100, og begge lasteoljepumpene, samt smøreolje- og vannpumpe drives hydraulisk. Sentralvarmeanlegget yter 75 000 kcal/time, og et hydrofonanlegg sørger for ferskvannsproduksjonen.
Fartøyet er forsynt med blant annet HIAB hydraulisk dekkskran og har moderne og godt utstyr for et fartøy av denne typen og størrelse.
Det har smakfull innredning. 2 lugarer, dagrom m/bysse, dusj og vaskerom, godt og hensiktsmessig innredet.
Før fartøyet gikk ut på prøvetur ble det døpt ved kaien. Gudmor var fru Margaretha Dahl som ga fartøyet navnet «BP 22» og ønsket fartøy og mannskap hell og lykke på havet.
Til stede fra rederiet var: Ing. Jonazon, ing. C.G. Dahl og avd.sjef Ashan. Norsk Brændselolje var repr. ved inspektør Knutsen og disponent Bjørnstad. Til stede for verkstedet var verftseierne Arne og Odd Grønningsæter.
Etterskrift
«BP 22» ble solgt i 1994 og skiftet navn til «Skeljunger II»
Solgt igjen i 2000 og skiftet navn til «Esja»
Skiftet navn i 2001 til «Stathav 22». Eier er Nordic Marine Oil A/S i Esbjerg.
Fartøyet brukes i dag som bunkersbåt i danske havner.
(Kilde: Jan Olav Knutsen, Hirtshals)