
Overtar Marine-divisjonen i Alfa Laval
Martijn Bergink er utnevnt til leder for Marine-divisjonen med virkning fra 1. september 2025.
Dette kommer i tillegg til hans nåværende roller som president for forretningsenheten Pumping Systems i Marine-divisjonen og administrerende direktør i Alfa Laval-eide Framo.
Martijn Bergink begynte i Alfa Laval i 1998, og har siden da hatt flere ledende stillinger i selskapet, hovedsakelig i Marine-divisjonen, heter det i en pressemelding.
I sin nye rolle som øverste leder for Marine-divisjonen blir han en del av konsernledelsen. Martijn vil fortsette som administrerende direktør i Framo og president for BU Pumping Systems.
– Martijn har hatt en lang og vellykket karriere i Alfa Laval og har dyp kunnskap og forståelse for dynamikken og utviklingen i maritim næring, sier Tom Erixon, konsernsjef og president i Alfa Laval.
I 2024 sto Marine-divisjonen for 40 prosent av ordreinngangen i Alfa Laval.
Divisjonen har 6.300 av konsernets totalt 22.300 ansatte. Divisjonen leverer et bredt spekter av produkter, systemer og løsninger til den maritime industrien, med fokus på energieffektivisering, avkarbonisering, digitalisering og etterlevelse av miljøreguleringer.
– Jeg er beæret og begeistret over muligheten til å lede Marine-divisjonen. Jeg ser frem til å videreutvikle virksomheten for å møte fremtidige kundebehov, etter hvert som vi fortsetter reisen mot avkarbonisering og griper mulighetene som ligger foran oss. Jeg ser også frem til å bli en del av konsernledelsen og bidra til å forme fremtiden for Alfa Laval, sier Martijn Bergink.
Den nåværende presidenten for Marine-divisjonen, konserndirektør Sameer Kalra, går av med pensjon etter en lang og suksessrik karriere i Alfa Laval.
Sameer begynte i Alfa Laval da selskapet kjøpte Aalborg Industries i 2011, og har vært en nøkkelperson i den kontinuerlige veksten og suksessen til Marine-divisjonen, samt i utviklingen av produkter og teknologi som støtter avkarbonisering av handelsflåten.
– Det har vært et stort privilegium å lede transformasjonen av Marine-divisjonen gjennom den pågående energiomstillingen, sier Sameer Kalra. – Jeg har virkelig satt pris på å være en del av dette teamet på reisen. Nå ser jeg frem til mer tid med familien hjemme i Singapore.