Kimek AS går hardt ut mot regjeringa. Arkivfoto: Sigbjørn Larsen.
Kimek AS går hardt ut mot regjeringa. Arkivfoto: Sigbjørn Larsen.

Varslar masseoppsigelsar etter påminning om russiske sanksjonar

I ei pressemelding går direktøren i Kimek, Greger Mannsverk hardt ut mot regjeringa.

Publisert

12. mai publiserte Utanriksdepartementet ei påminning om kva russiske fartøy har lov til og ikkje, ved haumeanlaup. Alle tenester til russiske fartøy ved hamneanlaup er i utgangspunktet forbode.

- Me har klare forventningar til at norsk næringsliv følgjer sanksjonane. Det er straffbart å bryta sanksjonane. Både forsettlege og aktlause handlingar vert ramma, sa utanriksminister Anniken Huitfeldt.

Noreg innførte eit hamneforbod i mai 2022, med unntak for fiskefartøy. I oktobert vart det snevra inn til å gjeldan kaier i Båtsfjord, Tromsø og Kirkenes. Det heile føyer seg inn i ei rekke sanksjonar Noreg har slutta opp om, som svar på Russland sitt angrep på Ukraina.

Bli abonnent hos Skipsrevyen.no

For å få tilgang til dette innholdet trenger du et abonnement med Skipsrevyen.no Pluss-saker inkludert.

Bli abonnent og les denne og mange andre pluss-saker.
Min side

Kjøp abonnement i vår nettbutikk her

Nettbutikk