
Frydenbø blir hovedeier i Elmarin
Frydenbø Maritime Industries har inngått avtale om å kjøpe 70 prosent av aksjene i Elmarin. Elmarin blir søsterselskap til Frydenbø Forward og Frydenbø Yards, og endrer navn til Frydenbø Elmarin AS.
– Oppkjøpet gir oss tilgang til ny kompetanse og teknologi, sier Per Jarle Røyrvik, CEO i Frydenbø Maritime Industries.
Utvider geografisk og organisatorisk
Oppkjøpet øker antall ansatte i konsernet fra 165 til 225 og gir Frydenbø en ny lokasjon i Kristiansund, i tillegg til dagens kontorer i Oslo, Bergen, Ålesund, Blokken, Havøysund og Øksfjord.

Elmarin ble etablert i 2015 og leverer hybride fremdriftsanlegg, skipselektro, automasjon og maritim elektronikk – særlig innen fiskeri og havbruk.
Gründerne Jan Ove Knudsen og Geir Gustad blir med videre som eiere og i ledende roller.
Større leveransekraft til havbruk
Elmarins kompetanse innen elektrifisering av fartøy styrker Frydenbøs tilbud til havbruksnæringen, et område konsernet har levert til i flere år.
– Vi har lenge sett etter en langsiktig partner, sier gründerne.
– Frydenbø og Elmarin utfyller hverandre godt.
Videre prosess
Oppkjøpet er betinget av godkjenning fra Konkurransetilsynet. Selskapet fortsetter driften som normalt frem til avklaringen, som er forventet i mai 2025.