
Hurtigruten med sterk vekst og styrket finansiell posisjon
Hurtigruten Group legger frem sterke driftsresultater og solid inntektsvekst for første halvår 2025.
Etter den vellykkede restruktureringen av Hurtigruten Group tidligere i år – inkludert utskillelsen av cruiseekspedisjonsselskapet HX – opererer Hurtigruten nå 10 skip langs norskekysten, samt hotellvirksomhet, utflukter og aktiviteter på Svalbard. Dette er første som frittstående selskap etter restruktureringen.
I første halvår 2025 økte selskapets EBITDA med 60 prosent, fra 27 millioner euro til 43 millioner euro sammenliknet med samme periode året før. Den totale omsetningen økte med 14 prosent til 250 millioner euro. Fyllingsgraden økte fra 66 prosent til 70 prosent.
– Tallene for første halvår viser at vi er på god vei til å lykkes med ‘nye’ Hurtigruten, som nå kun fokuserer på norskekysten og Svalbard. Vi er veldig godt fornøyde med at den store etterspørselen fortsetter og for tilbakemeldingene fra gjestene våre. Det er tydelig at mange setter pris på det store utvalget av lokalprodusert norsk mat vi serverer om bord og et bredt utvalg av spennende utflukter, sier konsernsjef Hedda Felin i Hurtigruten.
– Vi vil takke våre gjester for at de velger Hurtigruten, våre partnere for det gode samarbeidet og våre dedikerte medarbeidere for at de alltid tar i et ekstra tak for hverandre og gjestene våre, sier Felin.
Godt posisjonert
Fremover forventer Hurtigruten Group fortsatt vekst i EBITDA og antall gjestedøgn, som følge av sterk etterspørsel og positive bookingtrender. Per 26. august er billettsalget for inneværende år opp 11 prosent sammenliknet med samme tidspunkt i fjor. Tilsvarende, er antall bestillinger for 2026 opp med 12 prosent sammenliknet med antall forhåndsbestillinger på samme tid i fjor.
I første halvår 2025 restrukturerte og styrket Hurtigruten balansen betydelig. Bokført egenkapital er nå på 85 millioner euro, og selskapets terminlån på 411 millioner euro forfaller i 2030.
Kontantbeholdningen var på 112 millioner euro per 30. juni 2025.
Reduserer fotavtrykket
Som en del av Hurtigrutens forpliktelse til å redusere miljøavtrykket, jobber selskapet løpende med å modernisere flåten.
I første halvår 2025 fullførte MS «Nordlys» en betydelig oppgradering til batterihybrid, noe som gjør det til det fjerde skipet som drives med hybridkraft. I tillegg reduserte Hurtigruten Scope 1-utslipp per gjest med ni prosent, og SOx-utslippene med 45 prosent (2024-tall sammenliknet med 2023).