Kjøper roro-skip for å erstatte to skip
Stena Line har inngått avtale om å kjøpe roro-skipet «Somerset» fra CLdN. Skipet skal erstatte to fartøy på ruten mellom Dublin og Liverpool.
Det opplyser Stena Line i en pressemelding.
«Somerset» skal etter planen overleveres senere i oktober. Deretter venter et opphold i tørrdokk for oppgradering og maling, før skipet etter planen settes i drift i starten av desember. Oppstarten forutsetter at kjøpet og overleveringen blir gjennomført.
Skipet får navnet «Stena Freighter» og har tidligere vært innleid av Stena Line.
– Vi er svært fornøyde med avtalen om å kjøpe «Somerset». Det er et skip som passer godt inn i rutenettet vårt, og som har fleksibilitet og kapasitet til å operere på flere av rutene våre, sier Magnus Lander, leder for nettverk og forretningsutvikling i Stena Line, i meldingen.
Flytter to egne skip
Kjøpet fører også til endringer på ruten mellom Rotterdam og Harwich. Her benytter rederiet i dag de innleide skipene «Mistral» fra Godby Shipping og «Thuleland» fra Wallenius SOL.
Ifølge pressemeldingen utløper leieavtalene snart, og begge skipene skal leveres tilbake til eierne ved utgangen av året.
De erstattes av Stena Lines egne «Stena Scotia» og «Stena Hibernia», som flyttes fra Dublin–Liverpool. Rotterdam–Harwich vil dermed fortsatt betjenes av to skip.
På Dublin–Liverpool skal «Stena Freighter» overta for de to fartøyene. Ruten går dermed tilbake til å bli betjent av ett skip, etter å ha hatt to skip store deler av 2026.
– Vi kjenner «Somerset» godt fra skipets tidligere drift hos oss og vet hva det kan levere, sier Lander.
«Somerset» ble bygget ved Flender Werft i Tyskland i 1999. Skipet er 183,4 meter langt og har en lastekapasitet på 2 504 lastemeter.