Annonsørinnhold:

Bjarte Olsen i Redningsselskapet i Bergen har skiftet ut ratt med det elektroniske kontrollsystemet AVX Express. Etter bare én måned er konklusjonen klar: Det vil være forferdelig å gå tilbak til ratt.

AVX og HamiltonJet gir Bjarte og kollegaene en ny hverdag på sjøen

Nytt AVX-kontrollsystem og vannjeter fra HamiltonJet gir en stor andel av skøytene til Redningsselskapet langt bedre egenskaper både for styring og fremdrift.

Publisert Sist oppdatert

Den frivillige redningsskøyta RS 145 Det Norske Veritas III er nylig satt i operasjon med nytt HamiltonJet AVX Express-kontrollsystem og nye doble vannjetaggregater levert av Progress Ingeniørfirma. 

På RS 145 kontrollerer systemet begge vannjetene og kombinerer styring, reversering og motorturtall i sømløs teknologi.

Der båtføreren tidligere måtte ta flere fulle rattomdreininger for å få full sving, styres skøyta nå med små bevegelser på Tiller og Mouseboat-enheten på hver side av båtførerplassen. 

Forskjellen merkes umiddelbart, forteller Bjarte Olsen, operativ leder og båtfører i Redningsselskapets sjøredningskorps i Bergen, etter vel en måned bak spakene på den totalombygde skøyta.

– Ratt var et tyngre system og krevde mer mental kapasitet. Man måtte ta to fulle omdreininger for å få full sving. Nå dulter man bare borti spaken med tommelen og skøyta reagerer med én gang, sier Olsen. 

På båtførerplassen er Tiller plassert på venstre side, Mouseboat på høyre. Foto: Progress Ingeniørfirma

– Forferdelig å gå tilbake til ratt

Han legger ikke skjul på hva han mener om overgangen:

– Jeg kan bare gi tommel opp. Det er åpenbart uvant i starten, men man blir fort vant til systemets grunnprinsipper. Så tar det litt mer tid å lære seg alle de mest avanserte funksjonene. Nå vil det være forferdelig å gå tilbake til ratt, sier han. 

En av de mest nyttige funksjonene er Station Keeping.

Ved hjelp av GPS-posisjonering og heading-data holder systemet fartøyet automatisk i posisjon og med ønsket kurs med høy presisjon.

– Dette vil forenkle når vi skal ligge og vente og gjøre klart for buksering eller slep. Da kan systemet hjelpe til og frigjøre kapasitet for båtfører, sier Olsen.

Bent Moskvil, teknisk inspektør i Redningsselskapet og ansvarlig for nybygg og oppgraderingsprosjekter, forklarer:

– Med HamiltonJets station-keeping-system låser vi posisjonen til skøyta. Den holder seg innenfor omtrent en halvmeter. Dette er en ny funksjon for de frivillige skøytene som vi nå implementerer med AVX-systemet.

Virtuelt anker og 360 graders kontroll

Systemet har også JETanchor-funksjon.

I «Virtual Anchor»-modus setter båtføreren et virtuelt ankerpunkt som båten naturlig svinger rundt ut fra vind og strøm. Dette gir en mer komfortabel og drivstoffeffektiv posisjon.

Når JETanchor brukes sammen med manøvreringsjoystick eller Mouseboat-enhet, kan skøyta samtidig flyttes presist rundt faste objekter, brygger eller andre fartøy.

Når styreenheten slippes, stopper skøyta og returnerer automatisk til Station Keeping-modus.

I praksis gjør dette det mulig å:

  • holde posisjon ved kai 

  • rotere 360 grader rundt et fast punkt 

  • flytte båten sidelengs og presist i havn 

  • stoppe drift i sjøen

Her demonstrerer RS 145 AVX Express. Video: Progress Ingeniørfirma

Større vannjeter og økt ytelse

Som del av oppgraderingen er RS 145 med HamiltonJet utrustet med kraftigere vannjetaggregater.

– Vi har gått opp til større HJX29-vannjeter og fått betydelig mer ytelse, sier Moskvil.

Tidligere hadde skøyta en marsjfart på rundt 26 knop. Nå ligger den på rundt 32 knop.

På overfarten fra Brødrene Hukkelberg på Aukra til Bergen holdt skøyta 28–29 knop i mørket og under forhold hvor den fikk testet seg.

– Den tåler bølger og sjø veldig godt, sier Olsen.

Når Bent Moskvil åpner lukene til motorrommet og inspeksjonslukene til vannjetaggregatene før prøveturen, er det tydelig at detaljene betyr mye.

Den tekniske inspektøren følger prosjektet tett og legger ikke skjul på at kvalitet står øverst på listen.

– Brødrene Hukkelberg leverer arbeid av svært høy kvalitet. Det samme gjelder systemene fra HamiltonJet og Progress Ingeniørfirma. Dette er solide løsninger med høy teknisk standard, sier Moskvil.

Bent Moskvil er teknisk inspektør i Redningsselskapet og ansvarlig for ombygging- og nybyggingsprosjekter. I ombyggingsprosjektene blir HamiltonJet og AVX Express-kontrollsystem fra Progress Ingeniørfirma den nye standarden.

Progress følger prosjektet hele veien

Progress Ingeniørfirma er eksklusiv leverandør av HamiltonJet i Norge, og følger prosjektene tett fra bygging til operativ drift. 

Redningsselskapets personell har i regi av Progress vært hos HamiltonJet i England for kurs på det nye systemet, og Progress har i tillegg gjennomført opplæring og oppfølging ved verftet.

Progress har også vært til stede hos Brødrene Hukkelberg med commissioning og finjustering før overlevering.

– De er med på igangkjøring, holder presentasjoner for mannskapet og følger oss opp videre. Samarbeidet med Progress er upåklagelig, sier Moskvil.

Langsiktig trygghet med 6 års garanti

Som en del av samarbeidet har Redningsselskapet også gått inn på Progress Ingeniørfirmas nye 3+3-garantiordning.

Den nye ordningen, utviklet sammen med HamiltonJet, gir opptil seks års full garanti på vannjeter, kontrollsystemer og installasjonspakker. 

Garantien omfatter både deler og arbeid, og skal bidra til å redusere driftsrisiko og gi bedre økonomisk forutsigbarhet over tid.

For operatører som Redningsselskapet betyr dette økt driftssikkerhet og profesjonell oppfølging gjennom hele garantiperioden.

Operativ hele året

RS 145 er nå stasjonert i Dolviken i Bergen og opererer et område som strekker seg fra Selbjørnsfjorden nord for Stord i sør til Mongstad i nord.

Skøyta er bemannet hver eneste dag hele året av 42 frivillige mannskaper. Alle vil etter hvert fungere som båtførere.

Årlig håndterer skøyta rundt 100 oppdrag, hovedsaklig; slep, buksering, starthjelp, søk og redning 

Fra starten av mai til slutten av august er aktiviteten størst. På vinteren brukes skøyta mye til trening og navigasjonsøvelser, bruk av markører og lysøvelser.

RS 145 legger til kai med AVX Express. Video: Progress Ingeniørfirma

Oppgradering og standardisering

RS 145 Det Norske Veritas 3 er én av flere redningsskøyter som nå oppgraderes som del av Redningsselskapets større moderniseringsløp.

Skøyta inngår i det såkalte SIMRAD-prosjektet, som omfatter fire eldre redningsskøyter i aluminium. Fartøyene demonteres og bygges opp igjen med nytt fremdriftssystem – HamiltonJet HJX29-vannjetaggregater med AVX Express-kontrollsystem.

Ved å gjenbruke eksisterende skrog sparer organisasjonen flere millioner kroner per fartøy, 8 millioner i tilfellet med RS 145 Det Norske Veritas III.

En nøkkelaktør i norsk kystberedskap

At HamiltonJet-vannjeter og AVX-kontrollsystem nå velges i flere ulike prosjekter, handler i tillegg til alle kvalitetene om enklest mulig drift. 

– Å standardisere fremdriftssystemet fra én leverandør gjør det enklere for oss å drifte flåten. Det gir færre reservedeler, lavere vedlikeholdskostnader, kortere tid ute av drift samt tryggere og mer forutsigbar økonomisk styring, sier Moskvil.

– Vårt samarbeid med Redningsselskapet er langvarig og solid. Vi er stolte over å være en foretrukken partner i et så sentralt oppgraderingsarbeid. Redningsselskapet gjør en uvurderlig jobb langs hele norskekysten og er en garantist for sikker ferdsel, både privat og profesjonelt. Vi gjør vårt beste for at skøytene skal fungere optimalt, og ser frem til det videre samarbeidet, sier daglig leder i Progress Ingeniørfirma, Thomas Smefjell. 

Med en flåte på 58 redningsskøyter, hvorav 27 er frivillige, og rundt 1 500 redningsfolk, er Redningsselskapet en av de viktigste aktørene i Norges maritime beredskap.

Oppgraderingen vil pågå over flere år fremover etter donasjoner fra aktører som DNV-stiftelsen, AKO Foundation og andre. 

Hydraulikkspesialist

Progress Ingeniørfirma er også et av Norges ledende selskaper innen hydraulikk, med lang erfaring fra en rekke bransjer og applikasjoner.

Vi leverer både komplette systemer og enkeltkomponenter til operasjoner som krever løfting, styring, skyving, trekking, rotasjon, bremsing og trykksetting. Løsningene tilpasses kundens behov – fra enkle leveranser til avanserte systemer.

Vi bistår med prosjektering og design, og bygger systemene i vårt moderne verksted i Vestby.

Med et lager på over 10.000 komponenter sikrer vi høy tilgjengelighet og rask levering.

Til marine-segmentet leverer vi blant annet hydrauliske aggregater til kraner, vinsjer og lukestyring, samt hydraulikkmotorer til oppdrett.

Vi har et bredt utvalg av reservedeler, inkludert pumper, motorer, gir, ventiler, slanger og fittings.

Gjennom et omfattende nettverk av leverandører i Europa kan vi også bistå med spesialtilpassede løsninger og komponenter til krevende behov.

Mer informasjon: