Installasjonsfartøyet Windlift-I er 102 meter langt, har 72 meter høye bein og kan løfte 500 tonn. Fartøyet ble bygget ved Western Shipyard i 2009.

Vindenergi gir nye muligheter

På et medlemsmøte i Maritimt Forum Nordvest i Ålesund nylig ble verftsnæringens muligheter innen vindkraft og nærskipsfart diskutert.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

Direktør Rolf Fiskerstrand fra Fiskerstrand Verft holdt et engasjerende innlegg om ”havet av muligheter” som ligger i aktiv deltagelse innen vindkraftindustrien. Bakgrunnen for innlegget var bl.a. engasjement som Fiskerstrand sitt samarbeidsverft i Baltikum (Western Shipyard) har, samt den stadig vanskeligere ordreinngangen ved norske verft.

Som følge av utviklingen kan man nå se at en helt ny industri er under utvikling. Dette gjelder både fartøy for utbygging og drift, samt innen nye kosteffektive og robuste løsninger for bunnfaste og flytende turbinfundament. Fiskerstrand fokuserte i sitt innlegg først og fremst på utvikling av avanserte installasjonsfartøy, men fra Statnett som også var representert på møtet ble det fremhevet et ekstremt behov for smarte og kosteffektive løsninger i forbindelse med vedlikehold – i dette ligger også hele konsepter for drift og vedlikehold av parker, hvor man kan tenke seg at Statnett eller lignende kan kjøpe og distribuere strømmen fra en totalleverandør snarere enn å drive offshore-operasjoner. Fiskerstrand mente at vi nå står på terskelen av et nytt maritimt eventyr som kan ligne på den plassen vi stod i forhold til oljeindustrien tidlig på 70-tallet.