Opphugging gir større effekt enn kanselleringer

Den mest effektive måten å få redusert overkapasiteten i verdensflåten på, er å hugge opp flere skip. – Det gir en mye bedre effekt enn å avbestille skip i ordre. Det sier direktør Wilhelm Magelssen i Det Norske Veritas til Skipsrevyen.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er tre år eller eldre.

JAN I. ELIASSEN
Haugesund

Han var en av deltagerne på Haugesundkonferansen 2010 der han holdt foredrag om det som skjer innenfor nybygg, utfasing og opplag av skip. Hans klare melding var at å kansellere skip ikke har like god effekt på balansen i shippingmarkedene som opphugging av skip.
En god del av de skipene som ble avbestilt bygges likevel ferdig og leveres til andre rederier. Dermed hjelper det ikke for markedsbalansen. Skipene kommer likevel, sa Magelssen i sitt foredrag.
Halvering av prisnivået
Han advarte i sitt foredrag å tro på de mange anslagene over avbestilte skip. Skipene kommer, men med andre som eiere. Skipsprisene er halvert, og det fremstår etter hvert som fristende å sikre seg resalgskontrakter.
Han viste til at store råoljetankskip på 300.000 dødvekt-tonn som ble bestilt for få år siden til en pris av 160 millioner dollar, i dag kan kjøpes som nybygg for 90/95 millioner dollar.
Magelssen tallfestet avbestillingene på verdensbasis til rundt regnet 600 skip. Likevel skal det bygges 8800 skip de neste årene. Samlet dødvekt-tonnasje ligger på like under 500 millioner tonn.
– Selv med en fordobling av kanselleringen vil verdensflåten fortsatt bli tilført stor ny kapasitet, sa Magelssen.
Han anbefalte opphugging hvis flåten skal tilpasses behovet for skip. – Ser vi på aldersammensetningen i den seilende flåten er det et opphuggingspotensial på 2.500 skip, mente DNV-direktøren.
Over halvparten er bulkskip
Norske rederier står for 352 skip på 7,7 millioner dødvekt-tonn av denne ordremassen. Av disse er 255 skip beregnet å skulle seile under norsk flagg (NIS og NOR). De utgjør 5,2 millioner dødvekt-tonn.
Ved utgangen av 2009 hadde tyske operatører 970 skip på 40,2 millioner dødvekt-tonn i ordre. Det utgjør 11 prosent av verdens ordremasse, målt etter antall skip. Japanske og greske rederier hadde hver 7,5 prosent av ordremassen, mens China sto med 7,2 prosent, alt beregnet etter antall enheter.
Målt etter dødvekt troner Hellas på toppen med 11,1 prosent, fulgt av China med 10,4 og Japan med 10,3 prosent. Tyske redere hadde 8,1 prosent. Mens Sør-Korea sto for 5 prosent av dødvekt-tonnasjen.
54 prosent av dødvekt-tonnasjen var tørrbulkskip med en tonnasje på 269,6 millioner t., mens tankskip representerte 27,7 prosent med en dødvekt på 138,3 millioner t. Den tredje største gruppen er containerskip med 11,3 prosent av dødvekten. Det tilsvarer 56,4 millioner dødvekt-tonn.
Lengst ned på listen finner man reefers med 18 skip, tilsvarende 0,2 prosent av antall skip i ordre. Reefer-tonnasjen (dødvekten) utgjorde kun 180.000 t.
Ifølge DNV sine tall ble det i 2009 bestilt 840 nye skip, mens 2.700 ble levert fra verdens verft. Skulle alle de bestilte skipene vært levert etter fremdriftsplanen, ville antall overleverte nybygg ha vært cirka 4.000 fartøyer.