
Offshore kontraheringer – igjen
Oppsummeringen denne gangen dekker tre måneder med Aker Yards nyheter, bortsett fra kunngjøringen av Akers aksjesalg som er kommentert i egen artikkel. I den forrige oppsummeringen var “Passasjer, offshore og krill” i fokus. I årets første kvartal er det igjen offshore bestillinger som gjør seg gjeldende, samt utvikling innen gruppens utenlandssatsing.
Denne artikkelen er tre år eller eldre.
I januar kom meldingen om at Aker Yards ville etablere seg i det voksende asiatiske markedet innen offshore ved å starte verft i Vietnam. Det er snakk om et joint venture Amanda Group som tar 30%, og som har lang erfaring fra operasjon i Vietnam.
Verftet lokaliseres i Vung Tau, og Aker Yards skal investere $16 millioner over en 3-års periode. Første skipslevering kan fnne sted i 2009, og med full operasjon kan verftet bygge 3–4 skip årlig.
...og Ukraina
Aker Yards i Ukraina (Damen Shipyards Okean) mottok i februar bestilling på tre multi-purpose lasteskip fra ukrainske JSSC