Omega Subsea inngår kontrakt med AGR Group
Omega Subsea har inngått et langsiktig samarbeid med AGR Group for levering av ROV- og surveytjenester ombord på fartøyene Aquaman II og Ross Eagle. Samarbeidet skal støtte økende aktivitet innen offshoreoperasjoner i Nordsjøen og legger til rette for fleksible og integrerte offshoreleveranser.
– Dette samarbeidet markerer et viktig steg i den videre utviklingen av Omega Subsea. Sammen med AGR Group etablerer vi en sterk og fleksibel operasjonell løsning som kombinerer marine operasjoner, surveykompetanse og ROV-tjenester for å møte behovene i et offshoremarked med økende aktivitet og stadig høyere krav til effektiv gjennomføring, sier Trond Berge, CEO i Omega Subsea i en pressemelding.
Gjennom avtalen skal Omega Subsea levere integrerte ROV- og surveytjenester om bord på «Aquaman II», inkludert work-class ROV-system, offshorepersonell, subseautstyr og tekniske støttetjenester.
På «Ross Eagle» skal selskapet levere dedikerte surveytjenester som en del av AGR Groups voksende offshoreoperasjoner.
Samarbeidet legger til rette for fleksible og kostnadseffektive fartøysbaserte subseaoperasjoner, og vil støtte aktiviteter som subseakampanjer, plugging og permanent nedstenging av brønner (P&A), kabeloperasjoner, inspeksjonsarbeid og dekommisjonering.
Skal utvikle effektive offshoreløsninger
Avtalen er inngått med en innledende kontraktsperiode på to år med opsjoner på forlengelse, og inngår som del av et bredere samarbeid mellom selskapene med mål om å videreutvikle effektive og skalerbare offshoreløsninger.
«Aquaman II» er et flerbruks offshorefartøy bygget i 2005 og konfigurert som et lett Construction-AHTS-fartøy (CAHTS). Fartøyet er utviklet for krevende subsea- og offshoreoperasjoner, og vil støtte aktiviteter som ROV-operasjoner, surveyarbeid, inspeksjon, kabelkampanjer og dekommisjonering i Nordsjøen.
Operasjonell støtte fra Bergen
Under operasjoner vil samarbeidet også kunne benytte Omega Subseas operative oppsett i Bergen, inkludert logistikk, lagerfasiliteter, havnetilgang og fjernoperasjonell støtte gjennom selskapets ROC-senter (Remote Operations Center).
ROC-senteret gir mulighet for sanntidsoppfølging av offshoreoperasjoner og fungerer som et bindeledd mellom offshorepersonell og landorganisasjonen. Herfra kan selskapet bistå med teknisk støtte, operasjonell overvåkning, datahåndtering og koordinering under pågående operasjoner offshore.
– Vi ser et stort potensial i dette samarbeidet og ser frem til å videreutvikle gode offshoreløsninger sammen med AGR Group. Ved å kombinere erfaring, teknologi og kompetanse bygger vi en sterk plattform for fremtidige offshoreoperasjoner, sier Berge.