Hovedside | Båtomtaler | Båtomtaler 6-2006 | M/F «ØRLAND»

M/F «ØRLAND»

– ferge fra Fiskerstrand
M/F «ØRLAND»

Orskov Yard

Den andre ferjen fra Fiskerstrand Verft AS, Fiskarstrand til Nor Ferjer AS ble overlevert 18. desember som verftets byggenummer 54. Lengden på M/F «ØRLAND» er økt i forhold til opprinnelig kontrakt og er på vel 64 meter mot 50 meter for «Ytterøyningen». Også her er designet fra Multi Maritime AS, og skroget er bygget ved Western Shipbuilding Yard i Klaipeda, Litauen.

Av
Bokstavstørrelse: Decrease font Enlarge font

Fergen skal fra 1. januar inn i sambandet Brekstad-Valset i Trøndelag. Kontrakten for de to fergene ble inngått i juli 2005. Nor Ferjer AS ble opprettet på 50/50 basis av Stavangerske AS og HSD Sjø (nå Tide Sjø AS). Til sammen eier og opererer de to rederiene over 60 fartøyer i rutedrift i Norge. Siden oppstarten har Nor Ferjer AS vunnet anbudsdrift på ti fergestrekninger i Møre og Romsdal, Trøndelag og Rogaland.

Tide Sjø skal ta seg av driften av fergen, og dette dekker marinteknisk drift, bemanning, administrasjon og ISM drift.

Verftet
Dette nybygget er det første av i alt åtte ferger som Fiskerstrand Verft skal levere frem til høsten 2008.
Verftet har drevet sammenhengende siden 1909, og nybygging baseres på utrustning av innkjøpte skrog og er rettet primært mot bil- og passasjertransport. Verftsområdet dekker totalt 50.000 m2, og 30.000 m2 er utbygget med haller, bygninger og areal med fast dekke.

M/F «ØRLAND»
har kapasitet på 50 personbiler, og passasjerkapasiteten er på 190 med 94 sitteplasser i salongen. Fergen er klasset i DNV @1A1, R4, Car ferry B, E0, DNS Fartsområde 2 og har følgende hoveddata:

Lengde o.a.
64,20 m
Lengde bildekk
63,00 m
Største bredde
14,00 m
Dybde i riss bildk.
4,80 m
Dypgående max.
ca. 3,15 m
Dwt
530
Pbe. kap.
50
Pass. kap.
190

Tankene har kapasitet for 41,4 m3 brennolje og 10 m3 ferskvann.

Maskineri
Fremdriften besørges av fire Nogva Scania DI 16 43 M dieselmotorer som hver har en ytelse på 441 kW og er koblet til to Schottel STP 330 propellanlegg. Servicefarten er ca. 11 knop.

Strømforsyningen besørges av to Nogva Deere 6068 TFM50-G hjelpemotorer hver på 98 kW med to Stamford generatorer.

Pumpeutrustningen er fra Allweiler, kjeler kommer fra Pyro og Aeron AS har levert ventilasjonsanlegget montert av Kamo AS. Isowest har utført isoleringsarbeidene, og Solberg Scandinavian AS har levert et skumanlegg for brannslukking.

Dekk/diverse
Hydraulikkanlegg er fra Dimo AS og ankervinsj er levert av Rauma Brattvaag. Blom Marine er leverandør av vinduer og vindusviskere kommer fra O.S. Solhaug AS. Libra Plast har levert dører av stål og GRP, mens skyvedører kommer fra TSI AS. Fergen er oppmalt med Star Carboline malingssystemer. I redningsutstyret inngår Kopas tørrskodd redningssystem fra Brude Safety og Kopas 790 MOB-båt i davit fra ACTA.

Innredningsarbeidene er utført av Isowest, og West Mekan har levert møbler. Termo Storkjøkken har levert bysseutstyr gjennom Isowest og fergens sanitæranlegg er fra Jets Vacuum.

Acel AS har utført de elektriske arbeidene og har vært el. teknisk konsulent. Emil Langva AS har levert og montert elektronisk utstyr.

*

Fiskerstrand Verft. Bnr. 55 og 56 er de to fergene som bygges for et rederi i Portugal med levering i juni 2007. Nor-Ferjer får levert bnr. 57 i mars, samt bnr. 59 og bnr. 60 i juni 2008. Fjord 1 ordren er for levering september 2008.






  • Send artikkelen til en venn Send artikkelen til en venn
  • Utskiftsvennlig versjon Utskiftsvennlig versjon
  • Vis artikkel som ren tekst Vis artikkel som ren tekst

Motta vårt nyhetsbrev












SaveOurSeafarers






Skipsfartsnæringens mest komplette leverandøroversikt.

Bestill SKIPSREVYEN her

Powered by Vivvo CMS v4.6