M/S «FJORDDROTT»
Den 12. mai ble M/S «FJORDDROTT» overlevert fra Brødrene Aa AS, Hyen til Fjordservice AS med byggenummer 249 som den tredje båten av denne typen. Gudmor var Olaug R. Sjursø. Hurtigbåtene skal trafikkere Ryfylke de kommende årene.
Dåpen fant sted sammen med forgjengerne «Fjordkatt» (SR 6/2006) og «Fjordfart» (SR 2/2007). Det opplyses at disse båtene er de første i Europa som er bygget med full tilgjengelighet for funksjonshemmede. Herunder kommer fargevalg, lyssetting og hvordan innredningen er organisert. All informasjon over høyttalere blir gitt over teleslynge slik at personer med høreapparat lettere skal oppfatte beskjeder. Landgangene er konstruert slik at det skal være lett å ta seg ombord.
Den forrige «Fjorddrott» forlot Stavanger nylig ombord i et heavy-lift fartøy for å bli fraktet til ny tilværelse i De forente arabiske emirater. Da hadde båten gjort tjeneste siden 1991. Salgsprisen var 8,5 millioner kroner.
M/S «FJORDDROTT»
Design av overbygg er utført av Hareide Design Mill i samarbeid med verftet, og Marintek har vært involvert når det gjelder skrogdesignet. Båten er bygget i karbonsandwich med DIAB som kjernemateriale og med karbonfiber fra Devold AMT. Reichhold har levert polyester og vinylester.
Disse fartøyene skal være de største som er bygget i karbon. Sammenlignet med glassfiber eller aluminium blir det hevdet at karbonskroget blir 20/30% lettere. Nybygget har plass til 180 passasjerer, har full klasse i DNV for fartsområde 4 med HSC 2000 klasse og har følgende hoveddata:
| Lengde o.a. | 27,00 m |
| Bredde | 8,80 m |
| Dybde i riss | 2,70 m |
| BT | 220 |
| Passasjer kap. | 180 |
Tankkapasitetene er på 3300 liter brennolje, 1000 liter ferskvann og 250 liter smøreolje.
Maskineri 
Fremdriften besørges av to MTU 10V2000 M72 CR dieselmotorer som hver yter 750 kW, og som er koblet til Servogear propellanlegg via reduksjonsgear av samme fabrikat. Marsjfart er ca. 30 knop.
Styremaskineriet er egenprodusert av Brødr. Aa, og fartøyet er utstyrt med en Sleipner baugpropell. Hjelpemotor er også av Sleipner fabrikat (Kular).
Det vannkjølte exhaustanlegget er fra Halyard, UK. Pumper kommer fra Johnson Pump, og Naustdal Blikkenslagerverksted har utført isoleringssarbeidene og har også levert ventilasjonsanlegget. Maskinrommet er brannsikret med et Inergen brannslukkingssystem fra Zenith Elektro.
DiverseDe nevnte landgangene kommer fra Undertun Industrier, og ankervinsj er levert av MB Hydraulikk. Vindusviskere er fra Speich. Tranberg har levert lanterner, og lyskastere er fra Norselight. Hurtigbåten er utstyrt med Zodiac redningsflåter, 2 x 150 personer og 1 x 50 personer.
Brødr. Aa og Fjordesign AS har utført innredningsarbeidene, og møbler er levert av West Mekan. Toalettsystemet er en leveranse fra Jets Vacuum. De elektriske installasjonene er utført av NBN Elektro, og Industridata AS har vært el.teknisk konsulent. Intercom-anlegget er fra Zenitel.
Elektronikk
Brovaktalarm er type Matre PG1. Det elektroniske utstyret er montert av Landor Larsen Elektronikk og omfatter 2 x
Furuno FAR-2117 radarer, Furuno FE-700 ekkolodd, Nor 250 og Nor T17 kompass, Furuno DS-80 logg, Simrad GC-85 gyrokompass, Simrad AP 50 autopilot, Furuno GP-150 GPS, Simrad CS 68 ECDIS, Furuno VR-3000 6G VDR, Furuno FA-150 AIS, Tron 40S, Tron 45X EPIRB, SART radar transponder, 3 x bærbare Tron TR-20 AIR VHF, 2 x Furuno FM-8800 S VHF og Nokia 810 GSM mobiltelefon.
*
Brødrene Aa AS skal levere bnr. 247 til Rødne Trafikk i juni. I desember skal bnr. 251 leveres til Fosen Trafikklag, og en søsterbåt følger i februar 2008. Stavangerske har bestilt bnr. 253 for levering i april 2008.















